Ripple (XRP) netradiční (krypto) měna

Ripple

Digitální měna Ripple není klasická kryptoměna, jako např. Bitcoin, Litecoin apod., svým řešením tvoří spíš jakýsi mezičlánek mezi decentralizovanými kryptoměnami a klasickým bankovnictvím. V posledních měsících však zaznamenala prudký růst a drží se tak mezi čelními lídry vysoké tržní kapitalizace.

Co je to Ripple?

Termín Ripple používáme ve dvou významech. Je to:

  1. Název distribuovaného platebního protokolu, tedy systému pro finanční převody v reálném čase.
  2. Označení digitální měny se zkratkou XRP

ⓘ Kurz Ripple (XRP) a graf xrp

Z historie kryptoměny Ripple

Historie kryptoměny Ripple sahá do roku 2012. V té době kalifornská firma Ripple Lab, původním názvem Opencoin, spustila decentralizovanou síť, která měla usnadnit převody peněz tak, aby probíhaly větší rychlostí a s nižšími náklady, než v rámci klasické bankovní struktury. Cílem bylo vytvořit síť digitálních plateb v reálném čase, v níž by bylo možné snadno posílat peníze v jakékoliv měně na mezinárodní úrovni. K uzavírání transakcí tak v síti Ripple dochází řádově v sekundách.

Množství kryptoměny Ripple je předem dané, celkově je to 100 miliard Ripple, a nebude se zvyšovat.  Přes 60 % z nich vlastní původní společnost, která Ripple založila.

Už od spuštění byly zřejmé výhody sítě Ripple pro bankovní sektor, kde běžné převody mohly trvat až několik dní. Proto se o Ripple začaly zajímat nejenom velké banky, ale i další finanční instituce. Ripple dnes využívá Fidor Bank, Cross River Bank, CBW Bank, Santander, American Express, Bank of America, RBC, UBS a více než sto dalších společností.

ⓘ Kurz Ripple (XRP) a graf xrp

Technické řešení sítě Ripple

Síť Ripple funguje na trochu jiném principu, než např. Bitcoin.

Ripple coby digitální měna nevzniká v celé síti těžením, ale byla emitována jedním vlastníkem, který jednotlivé Ripply postupně a kontrolovaně uvolňuje do oběhu. Celý proces je jištěn tzv. časovým zámkem, aby se nestalo, že by byl trh zaplaven větším množstvím Ripple najednou. Kryptoměna Ripple je základní měnou sítě Ripple.

Ripple coby decentralizovaná síť slouží k rychlému a snadnému převodu libovolných měn, komodit i kryptoměn, řádově v jednotkách sekund. Slouží tak jako digitální platební standard finančního sektoru. Transfery probíhají pomocí tzv. tokenů, které představují jakési „přestupní stanice“ mezi jednotlivými měnami a zrychlují tak celý proces.

Síť Ripple využívá distribuovanou databázi a vlastní Ripple Transaction Protokol (RTXP), transakce se uzavírají a potvrzují na základě konsenzu. To znamená, že ověřovatelé veřejné „účetní knihy“ (u Ripple je to Ledger) se shodnou na tom, jaké transakce proběhly a jsou v pořádku.

V síti Ripple nesdílejí účetní knihu Ledger všichni uživatelé, ale pouze několik vybraných ověřovatelů, tzv. uzly, které jsou vybaveny speciálním programem. Každá vaše platba zamíří do uzlu, ten ji sdílí s ostatními uzly, a každých 5 vteřin se všichni ověřovatelé musí shodnout na tom, které z nových nezaúčtovaných transakcí potvrdí.

U ověřovatelů se samozřejmě dbá na důvěryhodnost a jsou pečlivě vybíráni tak, aby se eliminovalo riziko zneužití sítě Ripple.

ⓘ Kurz Ripple (XRP) a graf xrp


Vývoj ceny Ripple na burze

Přestože byl Ripple zpočátku využíván spíš jen jako nástroj k realizaci transakcí, postupem času získal velkou důvěru u širších řad investorů.

V současnosti má Ripple třetí největší tržní kapitalizaci, hned po Ethereu a Bitcoinu, a je druhou nejhodnotnější kryptoměnou světa.

Během roku 2017 zaznamenal Ripple strmý růst z hodnoty asi 0,006 USD/XPR až na hodnotu 0,4 USD/XRP, a do konce roku se dostal až přes 3 USD/XRP.

V současnosti, tedy koncem února 2018, se jeho kurz pohybuje kolem 0,9 USD/XRP.

ⓘ Kurz Ripple (XRP) a graf xrp

Ripple graf 9.1.2018
Ripple graf 9.1.2018

Kde koupit Ripple?

Ripple můžete koupit ve směnárnách podporujících Ripple, jako jsou např. Kraken, BitStamp nebo GateHub. Koupě je jediný možný způsob, jak tuto digitální měnu získat, bohužel jej nelze těžit jako Bitcoin.

Zajímavosti

Autory konceptu sítě Ripple jsou A. Britto, D. Schwartz a R. Fugger. Ta byla spuštěna v r. 2012, ale už v roce 2004 publikoval Ryan Fugger předchůdce dnešního Ripple, tzv. Ripplepay.

Koncept Ripple se stal předlohou pro mnoho dalších platebních systémů.

ⓘ Kurz Ripple (XRP) a graf xrp

Hledej podobné články jako Ripple (XRP) netradiční (krypto) měna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *