Kryptoměna Stellar Lumen (XLM)

Stellar Lumen XLM

Kryptoměna Stellar XLM

Síť Stellar funguje zhruba od roku 2015, ale její vývoj byl zahájen již rok před samotným spuštěním. Původně totiž běžela na jiném kódu, který byl postupem času dovyvinut a upraven. Udává se, že měna Stellar vznikla hard-forkem z Ripple. Síť této kryptoměny však nyní funguje jako samostatná jednotka. Její cena se na trhu vyvíjí celkem zajímavě, a to proto, že i přes slabé začátky, se koncem roku vyšvihla k vyšším číslům. Vzhledem k hodnotám však nelze v současné chvíli odhadnout, jak by mohla směřovat do budoucna. Na tradiční kryptoměny však stále enormně ztrácí. Bude však dobré si počkat na její další vývoj. Jednotka, se kterou se běžně obchoduje, je pojmenována XLM a jedná se vlastně o určité digitální tokeny – Lumeny, které fungují jako měna a mají za úkol zároveň fungovat i jako určitá spamová ochrana pro prováděné transakce.

ⓘ Aktuální kurz Stellar Lumen (XLM)

Fungování Stellar

Kryptoměna Stellar funguje na protokolu open-source, čímž jsou umožněny převody peněžních částek. Záznamy z účtů jsou ukládány do databáze ledger, která slouží vlastně jako jakási účetní kniha. Ve chvíli, kdy dojde ke shodě jednotlivých serverů, dochází k zápisu a transakce je provedena. V praxi to trvá většinou jen pár sekund. Jednotlivé servery spolu komunikují přes internetové připojení. Jedná se o decentralizovan technologii, která je speciálně vyvinuta tak, aby byli finanční transakce stejně jednoduché, jako např. posílání e-mailů. Síť je díky této technologii stabilní a nezahlcená.

Kryptoměna Stellar Lumen (XLM)

Za každou provedenou platbu je na síti Stellar účtován poplatek, a to ve výši 0.00001 lumenů. Tvůrci sítě Stellar si od tohoto poplatku slibují, že se sníží počet nekalých útoků na množství transakcí a síť nebude extrémně přetížena. Jakýmsi mínusem může být pro uživatele například to, že na uživatelském účtu je vyžadována stabilní suma 20 lumenů. V opačném případě, kdy je částka nižší, nezle provádět transakce. Vzhledem k současné hodnotě XML to zřejmě problém nebude, ale pokud by se do budoucna tato vyšplhala na nějaké zajímavější částky, mohl by problém pro nové uživatele nastat. Dá se však předpokládat, že by vývojáři s tímto faktem nějakým způsobem zahýbali.

Zajímavosti o Stellar

Ve chvíli, kdy se tato kryptoměna spustila, tedy v roce 2014,, bylo v oběhu 100 milard Stellar. Vývojáři však došli k závěru, že stejný název sítě a měny může být poněkud matoucí, takže se postupem času rozhodli změnit název měny na Lumen, zkratka XML samozřejmě zůstala stejná. Ale musí se uznat, že je nyní Stellar vážně přehlednější. Dalším důvodem pro změnu mohl být i pokus o vyšší zabezpečení. Lumen totiž zároveň zastupuje i anti-spamovou úlohu.

Měna Lumen je vytvořena tak, aby mohla fungovat jako “most” pro převod mezi různými měnami, samozřejmě za splnění určitých podmínek. Do budoucna by tak tato měna mohla usnadnit transakce mezi různými typy měn.

Pro uživatele, kteří si nejsou jistí kvalitou a spolehlivostí Stellar, může být zajímavou zprávou, že vývojáři Stellar navázali spolupráci s IBM. Tato spolupráce má za cíl zrychlit globální platby. Určený cíl se vztahuje především na zahraniční platby. Síť Stellar oslovila i společnosti, které se zabývají vývojem softwaru pro bankovní sektor.

ⓘ Aktuální kurz Stellar Lumen (XLM)


Vývoj měny na trhu

Od svého zavedení až do zhruba první poloviny roku 2017 bylo možné XML zakoupit za částku okolo setin Kč za 1 XML.  Následně se částka o něco zvedla, ale stále byla těsně pod 1 Kč/1 XML. Na počátku roku 2018 zažila tato měna vzestup až k 15 Kč/1 XML. V současné chvíli opět poklesla a v únoru 2018 ji lze pořídit za necelých zhruba 8 Kč/1 XML. Dá se tedy konstatovat, že cena je poměrně kolísavá, ale již se odrazila od pomyslného dna. Na přelomu roku se skoro ztrojnásobila, ale během poměrně krátké chvíli postupně zase o část poklesla. Její další vývoj nelze momentálně ani příliš předpovídat, protože se od dob jejího zavedení jedná o praktický první nárůst ceny.

Hledej podobné články jako Kryptoměna Stellar Lumen (XLM).

One thought on “Kryptoměna Stellar Lumen (XLM)”

  1. Jsem zvědavej jak tyhle altcoiny dopadnou až se bitcoin a další zavedená krypta proberou a tradeři začnou přesouvat zisky právě do těch zavedenějších kryptoměn. Nebo to bude naopak:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *