Kryptoměna Monero (XMR)

Monero

Co je to Monero?

Kromě dnes populárních bitcoinu existuje řada dalších kryptoměn, které nemusí být nutně jeho deriváty. Mezi ně patří monero. Tato měna je založena na CryptoNote protokolu. Charakteristické pro ni jsou výrazné algoritmické rozdíly, které jsou spojené s blockchain mlžením.

ⓘ Aktuální kurz Monero (XMR)

Jak Monero začalo?

Tato měna vznikla v roce 2014 pod názvem Bit Monero. Jméno bylo zvoleno ze slova bit (náznak toho, že jde o elektronickou měnu podobně jako u Bitcoinu) a monero (v esperantu výraz znamená mince). Po týdnu však bylo z pojmenování vypuštěno počáteční Bit. Monero je založeno na protokolu Cryptonote – Bytecoin. Block time byl zprvu snížen ze 120 na 60 sekund a emise zpomalena na 50 %. Poté se block time vrátil na původní hodnotu, avšak stále se sníženou emisí. Po několika týdnech od spuštění této kryptoměny byl vyvinut optimalizovaný miner pro Crypto Night PoW. Ani Monero se nevyhnulo hackerským útokům. Ten největší byl necelý půlrok od jeho zavedení. V roce 2017 byla vylepšena jeho anonymita pomocí funkce Ring Confidential Transaction, čímž se zlepšilo maskování množství převedených prostředků.

Největší výhody a nevýhody Monera

Monero využívá princip Proof – of – work. Na rozdíl od Bitcoinu není jeho emise omezena a po vytěžení 18,4 miliónů kusů bude následovat emise 0,6 nových monerů na každý z dvouminutových bloků. Účelem je udržení systému také po vyčerpání původního množství. Algoritmus těžby se odlišuje od ostatních tím, že k mainingu používá systém příkazů AES určený pro mikroprocesory x86. Hlavní předností této měny je však využití protokolu CtyptoNote, který pracuje na bázi ring signature. Jedná se o typ elektronického podpisu, kdy se nezobrazuje konkrétní jméno. CryptoNote byl vytvořen Ronaldem Rivestem a Adi Shamirem v roce 2001. K jeho vylepšení pak došlo v roce 2007 za přispění Fujisakiho a Suzukiho. Algoritmus využívá systém EdDSA vytvořený americkým matematikem Danielem Bernesteinem. K jeho nedostatkům patří především to, že transakce zabírají ve srovnání s bitcoinem až osmkrát více místa. Také jejich anonymita není absolutní. Jelikož monero není derivátem bitcoinu, nemůže využívat jeho platební procesory. To se ale má v dohledné době změnit, neboť hlavní vývojář Riccardo Spagni pracuje v současnosti na hlavních funkcích, které této kryptoměně chybí. Jedná se například o platební procesor Pay Bee.

ⓘ Aktuální kurz Monero (XMR)


Jaká je hodnota Monera?

Monero dnes tvoří 1% z celkového trhu. Jeho silný růst je patrný od července 2017. V srpnu již dosáhl 2 882 Kč, přestože na začátku roku hodnota monera byla pouze 271 Kč. Na podzim došlo k mírnému poklesu, kdy se v říjnu tato měna prodávala za 1 780 Kč. V listopadu se však již vrátila ke svým srpnovým kotacím a dále do konce loňského roku pokračovala v silném růstu. V prosinci tak dosáhla hodnoty 6 782 Kč. Letošní rok začala oslabením na 5 600 Kč, ale poté narostla na současných 6 619 Kč. Víceméně monero podobně jako mnohé další kryptoměny kopírují výkyvy kurzu bitcoinu. Pro jeho další vývoj bude důležitá zejména situace na asijských trzích, kde jsou kryptoměny velmi populární. Vlády v Číně a Jižní Koreji se je však snaží omezovat, což se projevuje rovněž v kurzu monera. Podobné hlasy se objevují také v Evropské unii. Budoucnost je tak nejistá. Může se vyvíjet ve prospěch využití kryptoměn, když jejich akceptace ve světě poroste, ale také nikoliv. To nastane v případě, že jejich užívání bude omezováno vládami jednotlivých států. Jejich hlavní význam coby platebního prostředku se v poslední době vytrácí, protože mnoho lidí počítá s rychlým zhodnocením, a proto kryptoměny bere pouze jako investiční prostředek. To by se však mělo pozitivně projevit na jejich kurzech.

ⓘ Aktuální kurz Monero (XMR)

Hledej podobné články jako Kryptoměna Monero (XMR).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *