Kryptoměna Monero (XMR)

Monero

Co je to Monero?

Monero (XMR) je open-source kryptoměna, jejíž hlavní prioritou je soukromí, decentralizace a škálovatelnost. Škálovatelnost nebo také rozšiřitelnost je schopnost systému zvýšit svůj výkon za zvýšené zátěže. A ani zde tedy nefunguje žádný centrální server. Monero využívá speciální typ kryptografie, aby všechny transakce byly 100% nevystopovatelné a tím pádem zcela anonymní. Další výhodou této kryptoměny jsou nízké poplatky. Navíc čím více transakcí provedete, tím nižší poplatky jsou. Podobně jako u mnoha ostatních se transakce potvrzují pomocí těžení.

ⓘ Aktuální kurz Monero (XMR)

Jak Monero začalo?

Monero začalo 18. dubna 2014 ještě pod starším názvem BitMonero. Toto jméno byla složenina Bit – Bitcoin a Monero – mince v jazyce Esperanto. Toto jméno však komunita hned po pěti dnech zkrátila pouze na Monero. Monero vede skupina sedmi vývojářů, přičemž pět z nich zůstává v utajení. Svět zná totožnost pouze dvou z nich. Jedná se o Davida Latapie a Riccarda Spagni.

4. září 2014 si Monero prošlo útokem na síť této digitální měny, avšak úspěšně tento útok překonalo.
10. ledna 2017 byla vylepšena anonymita transakcí dobrovolným využitím funkce Ring Confidential Transactions. Tato funkce pomáhá zamaskovat počet převedených prostředků komukoli, kdo se na převodu přímo nepodílel.

Největší výhody Monera

  • Absolutní anonymita – aniž byste museli cokoliv nastavovat, všechny vaše transakce a počínání s touto kryptoměnou jsou naprosto anonymní. Z tohoto důvodu je tato měna také velmi oblíbena na černém trhu, obchod s drogami, zbraněmi atd.
  • Jistota, že vaše peníze jsou vážně vaše – máte absolutní kontrolu nad transakcemi, vaše totožnost je tajná a nikdo nemůže vypátrat kdo jste, na co jste peníze použili a kde jste k nim přišli.
  • Monelo lze vyměnit – Monero má další vlastnost, která jej od ostatních kryptoměn odlišuje, a to je jeho vyměnitelnost. Lze jej vyměnit za majetek či aktiva stejné hodnoty.
  • ASIC rezistence – Monero není ASIC rezistentní v pravém slova smyslu, ale cena výroby ASIC mineru pro Monero je tak vysoká, že by se nevyplatilo tyto minery vyrábět. Proč tomu tak je? Monero je postaveno na CryptoNote algoritmu, který využívá hash systém zvaný CryptoNight.

A nevýhoda Monera: Protože Monero není pouze dalším derivátem Bitcoinu, nemůže využít možnosti nabízené technologickým systémem Bitcoinu, jako například platební procesory. Ale většina funkcí, které momentálně komunitě chybí, je již na cestě. Jeden z hlavních vývojářů, Riccardo Spagni, již pracuje na platebním procesoru PayBee.

ⓘ Aktuální kurz Monero (XMR)


Jaká je hodnota Monera?

Momentální hodnota Monera k datu 2. února 2018 je 1 XMR = 227,37 USD (což je přibližně 4 580,4 Kč). 20. dubna 2017 byla hodnota 1 XMR = 20 USD. Poté vystoupila na 1 XMR = 135,8 USD 1. září 2017. Poté ještě cena trochu klesla, a poté rychle narostla. V polovině ledna letošního roku 2018 byla hodnota nejvyšší, více než 480 USD za 1 XMR. A od té doby cena klesá.

Jak a kde získat Monero?

Prvním krokem je opět pořízení peněženky – existuje například oficiální Monero peněženka, kterou si můžete stáhnout na Getmonero.org a nebo webová on-line peněženka, kterou si můžete založit na Mymonero.com. Existují i pěněženky do vašich chytrých telefonů, kterým se dá věřit.
Kryptoměnu Monero lze pak koupit na online burzách jako je například Changelly.com, Bitfinex nebo Kraken, kde je můžete nakoupit za eura či dolary, můžete je směnit za jiné kryptoměny například za BTC na HitBTC nebo na Poloniex.
Dalším způsobem jak získat tuto měnu je těžení. Monero těžba nepatří mezi ty složitější a náročnější, a to i díky tomu, že veškerou těžbu je možné zvládnout prostřednictvím RIGu s kvalitními grafickými jednotkami. Monero miner je tedy klasický RIG, který je osazený základními součástkami pro těžbu této anonymní virtuální měny.

ⓘ Aktuální kurz Monero (XMR)

Hledej podobné články jako Kryptoměna Monero (XMR).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *