Kryptoměna Litecoin (LTC)

Litecoin

Litecoin je jednou z alternativních měn a zároveň se jedná i o název sítě. Používá se zkratka LTC. Odvozen byl z Bitcoinu. Digitální měna vznikla v roce 2011 a jejím autorem je Charles Lee. Záhy se stala po Bitcoinu patrně vůbec nejznámější kryptoměnou.

ⓘ Aktuální kurz Litecoinu (LTC)

Co je litecoin ?

Celý systém funguje jako P2P síť, jejíž kód je šířen coby open source. Zdrojový kód je vytvořen v programovacím jazyce C++. Tuto síť tvoří sami uživatelé, což podmiňuje klíčovou vlastnost Litecoinu. Tou je jeho decentralizace. Neexistuje zde žádná autorita, která by mohla ovlivňovat hodnotu měny. S tím se pojí i odolnost Litecoinu vůči padělání či inflaci. Výhodou oproti Bitcoinu jsou u této kryptoměny i nízké poplatky za jednotlivé transakce. Řádově se pohybují v hodnotě několika korun.

Celkem bylo vydáno 84 milionů Litecoinů. Mince se jednak získávají klasickou těžbou, o tomto procesu si povíme dále. Případně si je můžete koupit, a to na burze, ve směnárně, ve specializovaném automatu nebo si nákup dojednat osobně. Uchovávají se pak v tzv. digitální peněžence.

ⓘ Aktuální kurz Litecoinu (LTC)

Jak se Litecoiny těží ?

Průlom při těžení Litecoinu znamenalo především využití algoritmu scrypt. Což je asi nejvýraznější odlišnost od Bitcoinu. A současně i důvod, proč řada lidí opustila Bitcoin, který se jim už kvůli ASIC čipům těžit nevyplatilo.

Litecoiny se těží v principu obdobně jako Bitcoiny, nicméně celý proces je rychlejší a to asi o čtyřnásobek. Těžař má za úkol seskupit nové transakce do jednoho bloku. Podstatou je nalezení kryptografické nonce. To znamená, že zpracuje pomocí matematické operace transakce tak, aby se výsledek neboli hash vešel pod hodnotu, která je stanovena sítí. Tím se transakce potvrdí a mohou být zapsány do blockchainu. To je vlastně jakási centrální evidence veškerých realizovaných transakcí.

Tvorba jednoho bloku velkého 1 MB trvá průměrně 2,5 minuty a jakmile se těžaři podaří ji úspěšně dokončit, získává za to odměnu. V současné době, tzn. únor 2018, odměna činí 25 LTC. Každé čtyři roky se bude výše odměny snižovat.

ⓘ Aktuální kurz Litecoinu (LTC)


Co je pro těžbu potřeba ?

Je nutné se zaměřit hlavně na příslušné hardwarové vybavení. Těžba za pomoci grafických karet je sice stále realizovatelná, ale poměrně nevýhodná. Jako optimální alternativa se, podobně jako u bitcoinu, jeví ASIC čipy. Pro běžného uživatele se jedná o finančně velmi nákladnou záležitost, proto je investice do vybavení pro těžbu litecoinu s velkým otazníkem.

Zahájení samotného procesu těžby je poměrně snadné. Stačí napsat jednoduchý skript a spustit jej na příkazovém řádku.

ⓘ Aktuální kurz Litecoinu (LTC)

Jaká je současná situace kolem litecoinu a jak se bude vyvíjet dál ?

Digitální měny a jejich pozice stále posilují a zlepšuje se jejich praktická využitelnost. U nás platbu v Litecoinech umožňuje například e-shop Alza. V zahraničí zase stoupl zájem o Litecoin poté, co společnost LitePay avizovala spuštění platební brány s podporou karet Visa.

Nejčerstvější novinkou je pak údajné rozštěpení, ke kterému mělo dojít v únoru 2018. Po Bitcoinu cash se zrodil i Litecoin cash a hned zaznamenal doslova raketový vzestup. Za pouhé dva dny se mu podařilo posílit o 160 %. Sám autor Charles Lee však celou událost označil za podvod.

Pro značnou nestabilitu kryptoměny stále zůstávají spíše investičním nástrojem. Je velmi obtížné předpovídat stav kurzu do budoucna, hodnota se může měnit každou minutu. A platí to i o Litecoinu, který si prošel prudkým vývojem. Nejprve to byl masivní vzestup, v roce 2013 činila jeho hodnota 50 USD. Od roku 2014 se od něj postupně začali odvracet drobní těžaři, kteří měli k dispozici grafické karty a situaci příliš nepomohl ani samotný duchovní otec kryptoměny. Lee se tehdy nechal slyšet, že měna v podstatě žádný vývoj nepotřebuje. A dlouho to tak i vypadalo. V roce 2017 Litecoin naproti tomu doslova vstal z mrtvých, aby si hned vzápětí prožil další otřes, když se zakladatel zbavil svého účtu. Jaký bude další osud Litecoinu, to tak ukáže až čas.

ⓘ Aktuální kurz Litecoinu (LTC)

Hledej podobné články jako Kryptoměna Litecoin (LTC).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *