Kryptoměna Cardano (ADA)

Cardano

Co je Cardano?

Cardano je decentralizovaná síť, která využívá vlastní kryptoměnu. Ta nese název ADA. Fungovat začala v roce 2015, stojí za ní společnost Output Hong Kong. Klíčovou osobou je Charles Hoskinson, mimo jiné například i tvůrce jiné populární kryptoměny – Etherea.

Někdy bývá také označována za tzv. kryptoměnu třetí generace. Do jisté míry se svým konceptem podobá dalším obdobným kryptoměnám, Ethereu, Lisku nebo NEU.

ⓘ Aktuální kurz Cardano (ADA)

Jaký je hlavní princip fungování Cardana

Technologie je založena na blockchainu. Využívá programovací jazyk Haskell. Charakteristické je pro tento jazyk dodržování referenční transparentnosti a přísné typování proměnných, což napomáhá k efektivnímu odhalování chyb. Proto je pokládán za jeden z nejbezpečnějších.

Síť Cardano se dělí na jednotlivé vrstvy, což dovoluje značnou flexibilitu. Transakce je možné si nastavovat tak, jak uživatel potřebuje. Zvolí si podmínky i způsob převodu, ve výsledku platforma slibuje velmi rychlé transakce. Převody plateb ale nebudou tím jediným využitím, Cardano je totiž především technologická platforma.

Dále bude celý systém efektivně fungovat pro tvorbu decentralizovaných i autonomních aplikací i pro běh tzv. chytrých kontraktů. Pro ty by měl v budoucnu sloužit vlastní programovací jazyk nazvaný Plutus. Decentralizované aplikace si budou moci uživatelé vytvořit i ve starších jazycích, jako je Java nebo Javascript.

Cardano je vystavěno na nové technologii Recursive InterNetwork Architecture (RINA). Díky tomu je dostatečně bezpečné a transparentní. Zároveň dokázali tvůrci odstranit problém se škálovatelností, kterým trpí kryptoměny předešlých generací. Velmi zjednodušeně lze říci, že síť nevyžaduje pro implementování změn další náročné rozvětvování.

To vše by spolu s důrazem na kompatibilitu s finančními systémy mělo být klíčkovými podmínkami pro výrazné rozšíření. A to jak mezi běžné uživatele, tak i pro firmy. Počítá se i s tím, že by Cardano a jeho finanční aplikace mohly využívat dokonce i vlády.

ⓘ Aktuální kurz Cardano (ADA)


Jak získat měnu ADA

K emitování měny ADA došlo najednou a celková hodnota mincí v oběhu činí 45 miliard. Kryptoměna se netěží, ale používá protokol Proof-of-Stake, který se nazývá Ouroboros. To je alternativní postup při ověřování a potvrzování transakcí.

Podílet se na něm může, velmi zjednodušeně řečeno, každý, kdo na svém účtu nějakou měnu má. Jeho počítač tedy funguje jako uzel. Záleží na tom, kolik mincí vlastní i na mnoha dalších faktorech. Jedná se v porovnání s klasickou těžbou o energeticky nenáročný proces. Za ověření transakce uživateli náleží odměna.

Jinak si měnu samozřejmě můžete klasicky koupit, a to na burze nebo ve směnárně. Ovšem nikoli v každé, ve srovnání s bitcoinem rozhodně zatím není tak rozšířená.

Pro uložení měny slouží vlastní peněženka, která se nazývá Daedalus. Ta zároveň poslouží i coby multipeněženka vhodná pro uložení Etherea a bitcoinu. O bezpečnost není potřeba mít obavy vzhledem k tomu, že Daedalus dovoluje použití šifrovaných privátních klíčů a hesel, čímž chrání svého majitele například před průnikem malware.

ⓘ Aktuální kurz Cardano (ADA)


Jaká je současná situace kolem Cardana a co bude dál

Měně Ada se se jen pár měsíců po spuštění Cardana podařilo prodrat do pomyslné top 10 kryptoměn s největší tržní kapitalizací

Projekt je zatím v počáteční fázi vývoje, budoucnost se mu ale předpovídá slibná už v současnosti, za sebou má velmi silné zázemí početného mezinárodního týmu vývojářů. Ti zvláště dbají na to, aby síť byla v souladu s požadavky regulačních úřadů a vyhovovala korporátní klientele. V plánu je třeba ještě i vytvoření vlastní kreditní karty nebo mobilní peněženky pro systémy iOS a Android. Cardano si nicméně neklade ambice nahradit stávající finanční systémy.

ⓘ Aktuální kurz Cardano (ADA)

Hledej podobné články jako Kryptoměna Cardano (ADA).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *