Jak zabezpečit Bitcoin

Jak zabezpečit Bitcoin

Jak ve světě lidí, tak ve světě alternativních měn, platí jedno jednoduché pravidlo. Bezpečnost především. My si tuto problematiku uvědomujeme a je na ní kladen zřetel především ve světě obchdou a podnikání. Bitcoin však učinil věc, která se stala již od počátku jeho prioritou. Díky podmínce decentralizace byla moc a zodpovědnost vložena do rukou nám. Obchodníkům s Bitcoiny. Zodpovědnost, která leží na našich bedrech, je veliká a my s ní musíme logicky a s rozmyslem nakládat. Politika Bitcoinu je po této stránce zcela odlišná. Zatímco v bance máme své peníze uložené na bankovních účtech, kde nám za vklady ručí přímo banka, ve světě Bitcoinu spoléháme za naše vydělané mince my. Otázka zabezpečení se tak stává velmi důležitou, která musela být rychle vyřešena. Pokud vinou našeho chybného zabezpečení ztratíme Bitcoiny, všechny jsou nenávratně pryč. Odcizení Bitcoinů je bráno jako chyba nás samých, kterou jste měli předvídat. Je proto důležité vybrat si to nejspolehlivější zabezpečení, které ochrání jak Bitcoiny, tak i váš počítač. Může dojít k jednotlivým komplikacím, jako je porucha disku, na kterém jsou data s Bitcoin peněženkou uložena. S takovým případem je pak nakládáno stejně, jako by se jednalo o odcizení. Bezpečnosti je třeba věnovat obzvláště důkladnou pozornost, aby se žádný z těchto případů nemohl stát. Rafinovanost a schopnosti zlodějů Bitcoinů je totiž nebezpečná.

Čeho se obávat?

S narůstající popularitou a nekonečným přibýváním nových unikátních organizací, které Bitcoin přijímají, rose i počet kryptozločinců. Tito zločinci se zaměřují na interaktivní peněženky s Bitcoiny, které pomocí programů nahrají na vzdálený server. Tyto programy hledají soubor walet.dat, do kterého peněženka ukládá privátní klíče k adresám. Po dokončení „krádeže“ je už zcela nemožné útočníka vyhledat a získat své Bitcoiny zase nazpět. Pokud se rozhodnete investovat do bitcoinu nebo jiné kryptoměny, ujistěte se, že máte správné bezpečnostní návyky. Dávejte si pozor, co stahujete, pravidelně aktualizujte své bezpečnostní řešení a dávejte si pozor na podvodné e-maily, který zkouší ukrást přihlašovací údaje k vaší virtuální peněžence. Chraňte své e-mailové účty a dbejte na to, aby se útočníci nemohli dostat k vašim datům a penězům hrubou silou. Krádež Bitcoinů se totiž stává lukrativnější než obyčejná bankovní loupež.

BIP32

BIP32 je jakýmsi protokolem. Tento systém se uplatňuje především při použití nové adresy, kdy je potřeba znovu soubor zálohovat. Důvodem je, že s novou vzniklou adresou, vzniká i její nový klíč. BIP tedy eliminuje nutnost neustálé obnovy záloh privátního klíče. Tento dokument popisuje hierarchické peněženky. Každá z nich je určena tou předcházející, jsou tedy deterministické. V tomto dokumentu jsou zavedeny peněženky, které mohou být sdíleny částečně nebo zcela s různými systémy, u nichž každá má nebo nemá možnost mince ukládat. Z hlavních klíčů jsou generovány adresy včetně privátních klíčů k těmto adresám. Propracovaný systém peněženek, či adres BIP 32, kde jsou Bitcoiny uloženy, umožnil větší kontrolu nad zabezpečením a ochranou mincí.

Když to máte v ruce, je to vždy lepší

Jak už víme, Bitcoin nemá žádné reálné bankovky a mince. Platí pouze za virtuální měnu, kterou zpravuje a informace o zůstatku kontroluje každý z uživatelů internetové sítě. I tak je možné si na ně fyzicky sáhnout. Pro jeho bezpečí lze Bitcoin nahrát na obyčejný kus papíru. Pro manipulaci se sítí potřebujete pouze váš klíč. Pro větší přehlednost je nahrán v podobě QR kódu přímo na papíře.

Vlastnictví speciálního hardwaru

Vaše obchodování s Bitcoiny kvete. Každou hodinou a každým dnem počet mincí vzrůstá a vy řešíte otázku, jak je mám ochránit? Pro velké množství Bitcoinů se může zdát systém BIP32 už méně efektivním. I proto se vývojáři pro zabezpečení Bitcoinů inspirovali realitou. Stejně jako jsou peníze v bankách uložené v trezorech, i vy máte možnost vést si svůj speciální trezor na Bitcoiny. Tento trezor v sobě uchovává privátní klíče k adresám. Trezor platí za efektivní způsob, jak udržet dotěrné zloděje od Bitcoinů. Do trezoru tak stačí nahrát 24 slov, ze kterých se klíče snadno vygenerují a vám stačí zálohovat a aktualizovat pouze tyto klíčová slova.

Cryptosteel

Co je Cryptosteel a proč ho potřebuji? Cryptosteel je nejdůležitější nezničitelný záložní nástroj pro optimální offline ukládání soukromých klíčů, hesel a semen pro obnovu peněženky bez jakéhokoli zapojení třetí strany. Stejně jako na trezor, i na Cryptosteel může být pohlíženo jako na majitele všech zálohovaných dat. Trezor pro vaše virtuální cennosti, Bitcoiny, který můžete držet v ruce. Cryptosteel je dodáván s více než 250 písmeny z nerezové oceli, vyryté na každé straně. Kódy a hesla jsou sestaveny ručně z dodané dílčí náhodné sestavy dlaždic. Uživatelé mohou během několika minut uložit až 96 znaků důvěrných informací, což zaručuje bezpečnost dat, bez potřeby specializovaných nástrojů nebo zapojení třetích stran. Jakmile je požadovaná sekvence zablokována do jednotky Cryptosteel, získává v podstatě stav offline, vyznačující se odolností proti fyzickému poškození, včetně požáru, záplav, podmínek nebezpečné koroze a následků nehod. Cryptosteel je jeden ze způsobů, jak se své Bitcoiny ochránit před nebezpečím odcizení.