Co je bitcoinová peněženka a jak si ji pořídíte? A víte, v čem se od sebe navzájem liší 3 její základní varianty?

Co je bitcoinová peněženka a k čemu vám může být dobrá? Víte, jak si ji co nejsnadnějším způsobem pořídit? A znáte tři základní druhy, které jsou v současnosti uživatelům běžně k dispozici? Je celkem normální, že se většina kryptoměnových nadšenců dříve či později odhodlá vstoupit také do světa skutečných digitálních transakcí. Pokud je to snad náhodou i váš případ a nevíte jak na to, pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Co je bitcoinová peněženka a najdete pro ni uplatnění?

Taková peněženka není nic jiného než program či aplikace, případně také hardware, který vám pochopitelně krom toho, že zde můžete vaše bitcoiny (BTC) uchovávat, poslouží rovněž k transakcím prováděným právě v této měně. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí, kteří si některou z jejích variant pořizují, roste i pravděpodobnost, že se vám bude skutečně hodit, neboť k tomu, abyste mohli například zaplatit za nějaké zboží v BTC je potřeba také to, aby byl na straně příjemce vašich peněz někdo, kdo je schopen tuto formu platby akceptovat. Takže čím více uživatelů těchto elektronických peněženek bude, tím častěji můžete používat tu vaši.

Praha je kryptoměnám nakloněna

Jestliže se pro pořízení elektronické peněženky skutečně rozhodnete, pak vás jistě potěší fakt, že přibývá i nejrůznějších provozoven a podniků, v nichž je možné za služby či zboží zaplatit právě bitcoiny. V této souvislosti určitě stojí za zmínku i to, že byl poměrně nedávno sestaven jakýsi celosvětový žebříček měst, ve kterých najdete nejvíce míst, kde od vás takovou platbu přijmou. Fandové virtuálních měn pak jistě ocení, že se na vrcholu tohoto žebříčku umístila naše Praha.

Města, kde akceptují platbu bitcoinem na nejvíce místech (08/2018)

Město Počet míst Město Počet míst
PRAHA 160 LONDÝN 98
BUENOS AIRES 144 BOGOTA 86
NEW YORK 144 ARNHEM 84
SAN FRANCISCO 108 VÍDEŇ 80
MADRID 101 PAŘÍŽ 77

3 hlavní varianty, z nichž můžete vybírat

Elektronické peněženky dnes existují zhruba ve třech základních variantách, které se od sebe navzájem liší hned v několika podstatných ohledech. Nicméně každá z verzí vám dokáže poskytnout to nejdůležitější, a sice jak uchovávání vašich bitcoinů, tak pochopitelně i možnost jimi platit. Než se pro některou z nabízených variant rozhodnete, zkuste nejprve popřemýšlet, která z nich by s ohledem na svoje vlastnosti mohla být právě pro vás tou nejlepší volbou. Jaké jsou tedy základní typy bitcoinové peněženky?

Online varianta je nejjednodušším řešením

Tento způsob uchovávání bitcoinů je pravděpodobně tou nejjednodušší a také nejlevnější variantou a je velmi vhodný zejména pro nováčky. Online peněženky bývají vcelku přehledné a práce s nimi je více méně intuitivní. Přístup do nich funguje přes internetový prohlížeč a je velmi důležité vybrat si k tomu skutečně bezpečnou a důvěryhodnou platformu. Nevýhodou online peněženky je totiž poněkud nižší bezpečnost. Zkrátka nemusíte mít absolutní kontrolu nad vašimi BTC, jelikož spolupracujete s třetí stranou, které proto musíte důvěřovat. V krajním případě může hrozit i hackerský útok, i když obavy z akce takového rozsahu, která postihla například jednu z největších kryptoměnových burz, by byly v případě běžného uživatele bitcoinové peněženky přehnané. Ve prospěch této varianty jednoznačně hovoří především její jednoduchost, přehlednost a také rychlost. Největším záporem pak může být slabší bezpečnost.

Softwarová verze patří k velmi rozšířeným

Softwarová varianta je vlastně programem, který si snadno nainstalujete do vašeho počítače či mobilu a využíváte jej mimo webový prohlížeč. Funguje například ve Windows či Androidu a umožní vám přijímání i zasílání plateb a rovněž nahlížení do historie vašich transakcí. Jedná se o způsob vcelku bezpečný. Tuto variantu můžeme ještě navíc rozdělit do dvou dalších verzí:

1) JEDNODUCHÁ – taková verze stahuje pouze relevantní transakce a synchronizace trvá jen několik minut. Mezi začátečníky či mírně pokročilými uživateli je poměrně rozšířená.

2) POKROČILÁ – Zde dochází vždy ke stahování všech provedených transakcí a proto obvykle zabere na disku až několik GB. Celá akce navíc může trvat i několik dní.

K výhodám softwarové varianty patří její jednoduchost a přehlednost a oproti online variantě je i o něco lépe zabezpečena. Nevýhodou je obzvláště u pokročilé verze dlouhá doba stahování dat a také nutnost mít k dispozici velký prostor na disku.

Zkusit můžete i hardwarovou peněženku

Jedná se rozhodně o ten nejspolehlivější způsob, kterým se dají vaše bitcoiny uchovávat. Hardwarovou peněženku lze přirovnat k flashdisku a můžete ji mít tudíž fyzicky u sebe. Je jednoduchá a rozhodně nejlépe zabezpečená a jedinou nevýhodou je její vyšší pořizovací cena. Ovšem vzhledem k tomu, že hodnota BTC je stále dosti vysoká, může se tato nejbezpečnější varianta elektronické peněženky vyplatit a to zejména tehdy, jste-li vlastníkem většího počtu bitcoinových mincí.

Nejspíš si vyberete jednu z prvních dvou možností

Je velmi pravděpodobné, že si jako začátečník vzhledem k ceně hardwarové peněženky zvolíte buď online variantu, nebo dáte přednost její softwarové verzi. V obou případech budete mít na výběr hned z několika konkrétních běžně dostupných produktů, z nichž se valné většině nedá nic zásadního vytknout. Potřebám běžného uživatele bývají totiž obvykle vcelku dobře uzpůsobeny.

A pokud snad úplným začátečníkem nejste, bude vaše volba o to jednodušší. Máte už zkušenosti s nějakou konkrétní kryptoměnovou peněženkou? A nechcete se o ně s námi a našimi čtenáři podělit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *