Alternativní měny

Alternativní měny

Ve světě digitálních měn se rozmáhá nový trend. A Bitcoin není jedinou krypotměnou na světě. Vzhledem k tomu, že jeho zdrojový kód je volně k dispozici, dochází ke vzniku velkého počtu nových krypotměn, které se v malých detailech Bitconu podobají, ale i liší. A tak se stává stále častěji, že investoři nespoléhají pouze na Bitcoin a věnují pozornost menším krypotměnám jako Litecoin, Dash a ostatním. A tak nyní existuje hned několik měn s různorodou rychlostí těžby mincí a odlišným počtem celkových mincí. Problémem je stále více rostoucí popularita Bitcoinu. Touha zopakovat vzestup Bitcoinu a překonat ho je neovladatelná. I přestože stále více uživatelů využívá i příležitosti těžby mincí jiných alternativních měn, fenomén je stále pouze jeden. Popularitu se snaží srazit další a další nové alternativní měny, jen pramálo je však úspěšných. Moc dlouho nevydrží a stále více jich každým dnem zaniká.

Litecoin

Jedním z nejvýznamnějších nástupců a následovatelů Bitcoinu je Litecoin. Alternativní měna byla založena říjnu roku 2011 Charlesem Lee. Litecoin převzal řadu základních znaků od „otce“ alternativních měn Bitcoinu. Stejně jako on je plně decentralizovaný, nezávislý na vyšším kontrolním subjektu, který by do činnosti měny mohl jakýmkoli způsobem zasahovat. I přestože je Bitcoin označován v branži za „zlatý grál“ internetové měny, stříbrný stupínek zastupuje LTC. Ten přišel oproti Bitcoinu s inovacemi, jako zvýšený počet celkových mincí na 84 milionů. Těmito inovacemi se snaží svého soka vystrčit z pomyslného prvního místa alternativních měn. Litecoin má jedno velké nej. Je první alternativní měnou, která začala využívat speciální algoritmus Scrypt. Algoritmus slouží k efektivnější těžbě, která byla vrácena zpátky do rukou procesorů. Algoritmus Scrypt tedy používá předně svoji paměť. Po začínajících potížích byli nuceni vývojáři Litecoinu přejít ke grafické kartě. Sice je Litecoin v popularitě až za Bitcoinem, ale byl to právě on, kdo dal ostatním měnám nový směr do jejich budoucího vývoje.

Peercoin

Peercoin je kryptoměna založena v srpnu roku 2012 hned dvojicí autorů. Byli to Scott Nadal a Sunny King, kteří stvořili další měnu, která měla vnést do světa alternativních měn nové věci. Po čase se Nadal přestal v oboru kryptoměn angažovat, a tak se jediným vlastníkem Peercoinu stal, pod pseudonymem vystupující, Sunny King. Peercoin byl inspirován Bitcoinem, od něhož převzal zdrojový kód a složitou technickou realizaci. Měna využívá hned dvou systémů. Systém peer of stake, který dovoluje připsání určitého počtu nových mincí uživatelům, kteří jsou již vlastníky mincí. Systém peer of work, na kterém pracuje většina alternativních měn, spoléhá pouze na těžbu danou výpočetním výkonem. Na rozdíl od již zmíněných Bitcoinů a Litecoinů nemá Peerocin pevně stanovený počet konečných mincí. Je navržený tak, aby v konečném stavu došlo k roční inflaci ve výši jednoho procenta. Peercoin přichází i s novinkou v získávání mincí, kterou je ražba. V budoucnosti by se chtěli vývojáři soustředit především na upuštění od tržby ve prospěch ražby. Ta by měla uživatelům Perrcoiny spravedlivě přerozdělovat, což by vedlo k hodnotnějším odměnám.

Namecoin

Namecoin. Obětní beránek vydaný na pospas osudu? Možná i tak by se daly charakterizovat začátky této alternativní měny, která byla primárně vytvořena jako decentralizované DNS. Do světa byl vypuštěn Vincentem Durhamem18. dubna 2011. Jeho hlavním úkolem bylo dostat případ decentralizace do priorit alternativních měn. Namecoin odolával vládním agenturám, které nevhodné stránky mají za úkol odstranit. Namecoin používá stejně jako všechny ostatní měny založené na Bitcoinu zdrojový kód svého nejslavnějšího předchůdce. Limit mincí je omezen na 21 milionů a používá stejný algoritmus práce jako Bitcoin. Na rozdíl od Bitecoinu může Namecoin, uváděný pod značkou NMC, využívat ukládání dat v rámci vlastních transakčních bloků. Namecoin navíc využívá koncovku .bit, na kterou je možné zaregistrovat si vlastní internetovou doménu. Aby tato doména i nadále existovala, dochází ke strhávání malých poplatků z vaší Namecoin měny. Z Namecoinu se tak stává výdělečný systém s mnoha vedlejšími možnostmi, které se dají lehce uplatnit.

Quark

Quark platí za bezpečnostního fenoména, který pořekadlo „Bezpečnost především“ plní do posledního puntíku. Vývojáři Quarku si byli moc dobře vědomi, co skutečně obnáší nebezpečné konání ze stran „kryptozlodějů“. Terčem je stoupající popularita a nedostatečná kontrola uživatelů. Quark se tak rozhodl omezit ztráty, které plynou z nedostatečného dbání na kontrole uživatelů, nebo jednoduchým krádežím přímo v srdci Quarku. Spoleh na jednu kryptoměnu se stává riskantnější a hashovací funkce kryptoměn jsou slabé. Řešení? Quark přepracoval protokol, tak aby hashovací funkce byli pevnější. I proto jsou hashe Quarku devítikolové a těžší k prolomení. Je to také Quark, který má stejný zdrojový kód Bitcoinu, ale liší se jinými funkcemi. Potvrzení transakce trvá ze strany Quarku pouhých 30 vteřin. Quark přišel s inflací ve výši pěti procent, která má za úkol udržovat činnost těžby a navíc udržovala blokový řetězec v bezpečí před 51% útoky, na které Bitcoin nejvíce doplácí.

Vertcoin

Vertcoin aneb Litecoin na druhou. Poté, co Litecoin přišel s prvním vzdorem proti ASIC a vynalezl vlastní algoritmus zvaný Scrypt, Vitecoin se rozhodl tento algoritmus vylepšit. S novým typem Scrpyt-N, který dynamicky změnil požadavky na paměť a ASIC a přesunul vše do útrob počítače. V platnost Vertcoin vešel začátkem ledna roku 2014 na základech systému peer to peer. Po založení tohoto typu alternativní měny se vynořily spekulace, které popisovaly Vertcoin jako potenciálního nástupce Bitcoinu. Během roku 2014 přicházel Vertcoin se alternativami a inovacemi v systému peněženek, které mohou být staženy přímo na oficiálních stránkách Vertcoinu. Byla zdokonalena těžba a ochrana bezpečí. Hlavní rozdíl mezi společnostmi Bitcoin a Vertcoin je jejich odolnost vůči centralizované těžbě a dlouhodobý slib vývojářů společnosti Vertcoin. Vertcoin již dvakrát vyčistil novou funkci PoW kvůli skutečné hrozbě centralizované těžby. I přes veškeré snažení Vertcoinu se ale prognózy kritiků ne a ne vyplnit. Je opravdu Bitcoin takovým fenoménem, že ho nedokáže nikdo překonat?

Dash

Dash, dříve označovaný jako Darkcoin nebo XCoin, je systém založený na otevřeném zdrojovém kódu. Využívá techniku peer to peer kryptoměny. Jeho předním cílem je být nejvíce uživatelsky přívětivý a nejrychlejší škálovatelnou kryptoměnou na celém světě. Vedle Bitcoinovy sady funkcí nyní nabízí okamžité transakce, zvané InstantSend, soukromé transakce označované jako PrivateSend a provozuje samosprávný a samofinancovaný model, který umožňuje síti Dash platit jednotlivcům a podnikům, aby vykonávali práce, která přidává hodnotu do sítě. Dashův decentralizovaný systém správy a rozčlenění z něj dělá decentralizovanou autonomní organizaci. Dash přišel s dalším vylepšením již známého Scrypt-N. Zavedl inovaci založenou na tomto algoritmu, který příliš zatěžoval grafické karty, které se pod takovým nátlakem ničily. Výsledný algoritmus, který také odolával ASIC, nese název X11 a stal se populární především u těžařů. Tato kryptoměna byla založena roku 2014 dvojicí vývojářů, Evanem Duffieldem a Kylem Haganem.

Dogecoin

Dogecoin byl představen již před třemi roky, v prosinci roku 2013. Zakladateli se stala dvojice mužů v Portlandu v Oregonu, Jackson Palmer a Billy Markus. Zajímavostí je, že kryptoměna byla založena na základě internetového meme, které je obsaženo i v logu společnosti. Svými základy se nijak neliší od průkopníků stříbrného Litecoinu. Když už ani inovace a pokrokové vymoženosti nepomohly překonat popularitu a celkový úspěch Bitcoinu, rozhodla se dvojice zakladatelů jít odlišnou cestou. Cílem bylo vytvořit zábavnou kryptoměnu, která by mohla dosáhnout širšího demografického rozvoje než Bitcoin. Součástí byl i odklon od historických tradic předešlých kryptoměn. Na rozdíl od ostatních konvenčních kryptoměn měl Dogecoin přinést rychlejší produkci, kdy by dané předpoklady ukazovaly na nárůst mincí až na 100 miliard. I díky své zábavné formě měna dokázala porazit Bitcoin a všechny měny dohromady v celkovém objemu mincí. Dogecoin se trochu netypicky věnoval i charitativní a sponzorské činnosti. Na olympijských hrách sponzoroval jamajský bobový tým a proslavil se i v soutěži NASCAR. Sponzoring a detail loga byl zachycen na autě Joshe Wiseho.

Ethereum

Ethereum je kryptoměna založená na blockchainu a zároveň decentralizovaný virtuální stroj pro běh chytrých kontaktů. Tyto kontrakty lze vnímat jako bloky programového kódu, které jsou vykonávány celou sítí ověřitelným a nezmanipulovatelným způsobem. Jednou vložené do sítě poté provádějí zadaný, turingovsky kompletní, program, dokud jim nedojde ether, který je jednotkou Etherea. Ether může být dále doplňován zasláním od uživatelů, nebo jiných kontraktů. Kontrakty tedy mohou posílat zprávy či ether ostatním uživatelům, nebo kontraktům. Autorem Etherea je Vitalik Buterin, který koncept poprvé popsal ke konci roku 2013, spolu s Gavinem Woodem, který koncept formalizoval na začátku roku 2014 v takzvaném Yellow Paperu. Síť je spuštěna pro uživatele od 30. července 2015 v režimu veřejného beta testu. Koncept Etherea spadá mezi nastupující generaci kryptoměn, která je někdy také nazývána jako „Bitcoin2.0”. Hodnota Etherea i nadále stoupá a je právoplatně označována za nástupce a největšího konkurenta Bitcoinu.